DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 17.12.2019 09:52:24

Domeček na konci vesnice

Naši králici/Our rabbits
 

 

Králík marburský

  Německé národní plemeno

 
  Chovný základ jsme pořídili od p. Vrby. Bohužel po rýmové pohromě nám z těchto chovných zvířat nic nezbylo. Takže základ našeho současného chovu jsou zvířata od p. Zehnala, p. Kolbábka a p. Šmolce. S marburáky se nám docela daří. Jsou otužilí, což velice oceňujeme v našich vysočinských podmínkách. Samice jsou dobré mámy a mají početnější vrhy (6 - 8 mláďat, párkrát jsme měli i 11 mláďat, což už také není dobré, protože to velice vyčerpává samici). Samice se mohou připouštět 3 x za rok. Někdo připouští i 4x, ale taková samice potom v chovu nezůstává dlouho. My se držíme připouštění 2-3x za rok. Na výstavách si vedeme zatím průměrně, většinou se bodové hodnocení pohybuje v rozmezí 93 - 95 bodů. Samozřejmě nějaká výluková zvířata se občas objeví, jako v každém chovu. I přes své dobré užitkové vlastnosti má toto plemeno malou chovatelskou základnu a na své objevení teprve čeká.
 
 
 
 
Naše první samice králika marburského.
 
_______________________________________________________________________________________________________
 
 
 
Zimní idyla.
 
Rok 2010 byl slabší. V chovu nám zústala jen 1 samice a 2 samci. Mladé samice nám bohužel pošly v den porodu, zřejmě nějaké komplikace spojené s porodem. Takže letos jsme odchovali jen 2 mláďata. Obě jsou to holky, tak si je necháme dál do dalšího chovu.
______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
 

 

Králík burgundský

Francouzské národní plemeno

 
  Na podzim roku 2008 jsme si pořídili páreček burgundských králíků. Chtěli jsme vyzkoušet něco nového. V roce 2009 se nám povedlo odchovat vrh (6 mláďat). Vzhledem k tvrdým zimám a tomu, že nemáme krytou porodničku, plánujeme vrhy jen přes teplé období roku. Na zimu ani nepřipouštíme. Vrh byl vyrovnaný 3 samci a 3 samice. Jednu samici jsme si nechali do dalšího chovu a k ní pořídili nepříbuzného samce od pana Juráčka z Dolní Rozsíčky. Na březen 2010 bychom se rádi dočkali mláďat, uvidíme, jak se zadaří.
 
 
 
 
Rok 2010 byl pro nás průměrný. Tedy když vezmeme v úvahu celorepublikovou nákazovou situaci myxomatůzy a také, že spousta chovatelů o své chovy přišla, jsme rády i za ten 1 vrh, který se nám povedl. Odchovali jsme březnový vrh kde byly 3 samice a 3 samci. 2 samice si necháme do dalšího chovu. Ale díky nákazové situaci jsme je ani oproti původnímu plánu na výstavu nedávali. 3 samce jsme dali na výstavu do Bohdalova s výsledkem 89b, 91 b a 92,5 b.